דף הבית > כתבות ומאמרים > קנייה נכונה של רכב

קנייה נכונה של רכב

רכישת רכב היא משימה מורכבת, שאין להקל בה ראש.

לאחר קניית רכב יש לעשות טסט לאוטו , חידוש רישיון , ביטוח חובה ולאחזקת הרכב השוטפת. השלב הראשון הוא בחירת הרכב בו אנו מעוניינים. הכללים הלא כתובים של בחירת רכב שונים כאשר מדובר ברכב חדש, או משומש, אבל השלב הראשון כמעט זהה, כאשר המשתנה היחיד הוא התקציב העומד לרשותינו. כולנו היינו מעדיפים רכב חדש, אבל אפשר בהחלט להסתפק ברכב בשיטת הליסינג, או טרייד אין. מלבד שיקולי תקציב, ניקח בחשבון גם שיקולים פרקטיים כמו:

  • מי הנהגים הקבועים ברכב, מה גילם והניסיון שלהם, מה ההעדפות שלהם (גיר אוטומטי, הילוכים)
  • מה יעדי הנסיעה הקבועים –מחוץ לעיר, בתוך העיר
  • כמה נוסעים אמור הרכב להכיל בדרך כלל שכן אין דין רווק כדין אנשי משפחה עם מספר ילדים וכן הלאה.

בימינו, גם לאידאולוגיה יש תפקיד ובמידה והפרוטה מצויה בכיסכם, אולי תעדיפו רכב היברידי ידידותי לסביבה. כל השיקולים הללו יכריעו את סוג נפח המנוע לו אתם זקוקים, גודל המכונית ואפילו הצבע שלה. לאחר מכן, תוכלו להחליט אם אתם מעוניינים לבטח את הרכב בביטוח חובה וצד ג' בלבד, או – אם הוא בסיכון גבוה לגניבה – אז גם ביטוח מקיף.

אחרי שהחלטתם באיזה רכב אתם מעוניינים ובמידה ואתם מתכוונים לרכוש מיד שנייה ומעלה, כי אז תפנו ללוחות הרכבים הרבים ותתחילו להתקשר ולברר. עליכם לבקש מספר נתונים חשובים על הרכב, כמו איזו יד הרכב, מה הקילומטראז' שלו, העבר התעבורתי שלו – האם עבר תאונות, כמה, אילו נזקים נגרמו לו, האם הוחלפו חלקים מקוריים, מתי הוחלפו הצמיגים לאחרונה, מתי הוחלף מצבר וכמובן מה מצב שילדת הרכב. כמו כן, כדאי לברר האם הרכב עובר טיפולים קבועים ובאיזה מוסך וכן מי נהג בו לרוב ומי היו הבעלים הקודמים (בעלות קודמת משפיעה משמעותית על המחירון).

במידה ואתם מגיעים לראות את הרכב, וודאו שהאדם המציע לכם אותו הוא אכן בעל הרכב ולא סוחר (בקשו רישיון רכב ות.ז של בעל הרכב) ואז בדקו היטב את המכונית עצמה – חיצונית ופנימית. בדקו מהם האביזרים הנלווים כמו אזעקה, מערכת שמע, חלונות חשמליים וודאו שהכל עובד. העיפו מבט על מצבו הכללי של הרכב מבפנים וגם בתא המטען ושימו לב למצב הריפודים והידיות וכמובן מה מצבו של הגלגל הרזרבי.

לאחר מכן צאו לנסיעה קצרה ברכב ואם הייתה זו נסיעה מוצלחת מבחינתכם, אל תוותרו על בדיקה במכון. מדובר בהוצאה קטנה שתחסוך לכם כסף גדול. היה ולאחר הבדיקה החלטתם שאתם מעוניינים לרכוש את הרכב, סכמו את המחיר עם הבעלים, בצעו העברת בעלות מסודרת, בטחו את הרכב וסעו לשלום.

חזרה לכל המאמרים >>